کانال تلگرام نورمجرد
نور مجرد > خداوند گنجایش زمین برای زندگان و مردگان را تضمین فرموده است

خداوند گنجایش زمین برای زندگان و مردگان را تضمین فرموده است

نویسنده: حضرت علامه آیةالله حسینی طهرانی قدّس‌سرّه

منبع: رساله نكاحيه، ص ۴۸-۵۰

فهرست
  • ↓۱- خداوند گنجايش زمين براى زندگان و مردگان را تضمين فرموده است‌
  • ↓۲- پانویس

خداوند گنجايش زمين براى زندگان و مردگان را تضمين فرموده است‌

ميگويند: زمين گنجايش اين همه افراد را ندارد. اگر سيل نوزاد رو به جلو برود زمين از نوزاد پر مى‌شود. افٍّ لَكُمْ وَ لأوْهامِكُمُ الْخالِيَة، وَ ءَآرائِكُمُ الْبالِيَة، وَ أهْوائِكُمُ الْكاسِدَة!

خداوند در قرآن، گنجايش زمين را براى زندگان، و دفن مردگان، تضمين فرموده است. شما دلتان براى خدا ميسوزد، و ميخواهيد زمينش سنگين نشود و در حمل و در برگيرى مردگان و زندگان جا براى آن تنگ نگردد.

أَلَمْ نَجْعَلِ الأرْضَ كِفَاتًا* أَحْيَاءً وَ أَمْوتًا.[۱]

«آيا ما به زمين گنجايش فراگيرى، و حمل زندگان و مردگان را نداده‌ايم؟!»

در كشور انگلستان جمعيّت قريب پنجاه و شش ميليون است، و در كشور فرانسه قريب پنجاه و پنج ميليون است، و در كشور آلمان قريب هفتاد و هفت و نيم ميليون است. و كشور ايران كه مساحتش به تنهائى برابر مساحت اين سه كشور است، چگونه اين قرعه بدبختى و عدم گنجايش براى اينجا افتاد، كه اينك كه جمعيّتش افزون شده است به قريب پنجاه ميليون[۲] بالغ گرديده است؟! با آنكه از جهت معدن و ذخائر تحت الارض، و آمادگى زمين‌هاى زراعتى و دامدارى، از مرغوبترين كشورهاى جهان است. ولى آن كشورها كه نه معدن دارند و نه زراعت، و خوراكشان سيب زمينى است، قرعه به نام ايشان اصابت نكرده است؟! بلكه پيوسته قرعه موافق و قرعه حيات و سلامت و بهداشت بنامشان مى‌افتد.

اين سرّى است پنهان و رمزى است غير عيان، كه گمان نميرود تا زمانى كه زمام اختيار ما به دست كفّار باشد، از حقيقت آن كسى مطّلع گردد.

راز درون پرده ز رندان مست پُرس
كاين حال نيست زاهد عاليمقام را

پانویس

۱. آيه ۲۵ و ۲۶، از سوره ۷۷: المرسلات.

۲. طبق آخرين آمار كه از كشور ايران در سنه ۱۴۰۴ هجريّه قمريّه بدست آمده است جمعيّت ايران ۰۱۰/ ۴۴۵/ ۴۹ چهل و نه ميليون و چهارصد و چهل و پنج هزار و ده نفر است. و بنا بر آنچه در كتاب يِرْموك (يعنى كتاب سال) كه مربوط به سالهاى ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ ميلادى است و با ۱۴۰۴ هجريّه قمريّه مقارن است آمده است، طبق آخرين آمار، كشور آلمان غربى ۰۰۰/ ۷۰۰/ ۶۰ شصت ميليون و هفتصد هزار نفر جمعيّت دارد، و كشور آلمان شرقى ۰۰۰/ ۷۰۰/ ۱۶ شانزده ميليون و هفتصد هزار نفر، و كشور فرانسه ۰۰۰/ ۳۰۰/ ۵۴ پنجاه و چهار ميليون و سيصد هزار نفر، و انگلستان ۰۰۰/ ۲۰۰/ ۴۹ چهل و نه ميليون و دويست هزار نفر، و كشور ايرلند شمالى ۰۰۰/ ۵۰۰/ ۱ يك و نيم ميليون نفر، و اسكاتلند ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۵ پنج ميليون نفر جمعيّت دارد. و عليهذا مجموع اين ارقام كه كشور انگليس و فرانسه و آلمان را تشكيل مى‌دهند قريب به ۰۰۰/ ۵۰۰/ ۱۸۷ يكصد و هشتاد و هفت ميليون و پانصد هزار نفر است كه تقريباً چهار برابر جمعيّت ايران است. و نيز بايد گفت: كشور ژاپن با آنكه مساحتش يك پنجم مساحت ايران است، جمعيّتش بالغ بر يكصد و سى ميليون نفر است؛ و در اينصورت از جهت تراكم جمعيّت بالنّسبه به ايران سيزده برابر است.